Helte og skurke på kontoret
Emnet denne gang i Futcast er: Hvilke 'karakterer' vi får brug for i fremtiden for at kunne spille hverdagens helte!
Når vi skriver karakterer, så mener vi ikke det tal du fik i skolen til en eksamen.
Vi mener den kombinationen af personlighed, fejlbarlighed, hjernedesign, egenskaber og overbevisninger, der tilsammen danner den karakter som du enten er eller længes efter at træde i.
Er du gammel rollespiller, elsker eventyr og hader når livet bliver kedeligt, vil du elske denne podcast.
Følg med i diagrammet mens du lytter og plot dine egne helte og skurke ind. Det giver en supergod forståelse for verden og din egen rolle i den.
Er du helt sikker på, at du ikke spiller skurk på kontoret?
Kan man følge reglerne og samtidigt være en helt?
Eller er den en del af helte-gamet, at udfordre status quo og forbedre spillet?
Lyt med her hvor Anne og Henrik viser hvordan vi kan bruge rollespils-teknikker og modeller til at skabe bedre historier i vores arbejdsliv.
Og find ud af hvilken karakter DU skal spille.
————-
Har du mod på selv at blive skarp på at arbejde med fremtiden, så tjek vores Futurist Pro medlemskab